خبرگزاری فارس

نوشته شده در موضوع تعبیر خواب امام جعفر صادق در 05 مارس 2016

به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری فارس، «ابن سیرین» در سال 33 هجری قمری به دنیا آمد و محدث و فقیهی بود که تا چند سده‌ بعد از مرگش به‌ عنوان‌ خواب‌گذاری‌ چیره‌دست‌ مشهور بود. احتیاط در مسائل‌ شرعى‌، یک روز در میان‌ روزه‌ گرفتن‌، شب‌ زنده‌داری‌ و بردباری از ویژگیهای او بود و به‌ عنوان الگوی‌ پرهیزگاری‌ و پارسایى‌ به او مینگریستند.

با بررسی گذرا در روایات‌ و آرای ابن‌ سیرین‌ در صحاح‌ شش‌گانه‌ معلوم میشود که نویسندگان‌ صحاح‌،‌ ابن‌ سیرین‌ را فقیهى‌ برجسته‌ مى‌نگریستند و رفتار و گفتارش‌ را حجّت‌ مى‌دانستند اما با ملاحظه‌ای در کتب و نسخه‌های‌ خطى‌ گوناگون در فن‌ خواب‌گذاری چنین به دست میآید که وی‌ هیچ‌ نوشته‌ای‌ در این‌ زمینه‌ یا زمینه‌های‌ دیگر نداشته‌ است‌ و تنها روایت‌های‌ انگشت‌‌شماری‌ از خواب‌گذاری‌های‌ وی‌ در منابع‌ متأخّر آمده‌ است‌. 

البته مسئله خواب میتواند دلایل جسمی و روحی متفاوتی داشته باشد اما دین مبین اسلام با دستورالعمل‌هایی ساده مستحبی و کم‌زحمت مانند گفتن ذکر صلوات، گفتن سه بار تسبیحات اربعه، خواندن سه بار سوره توحید، آرامش را به ما ارزانی داشته است.

به بهانه نهم شوال، سالروز وفات «ابن‌سیرین» در سال 110 هجری، گفت‌وگویی با حجت‌الاسلام غلامرضا حیدری ابهری، نویسنده کتاب «خواب و تعبیر» و برگزیده چهارمین جشنواره «کتاب دین» انجام دادیم که مشروح آن از نظر میگذرد.

     

* انواع خواب‌ها را نام ببرید؟ آیا بهادادن به خواب‌ها منشأ عقلایی دارد و میتوان به آنها اهمیت داد؟

ـ خواب‌ها را میتوان به لحاظ‌ مختلف منشأ و تعبیرشدن تقسیم کرد.

نمیتوان گفت که خواب یک امر هیچ و پوچ است و بالاخره یک مسیر هدایت الهی است و اصل خواب برای این است که ایمان مردم به مسئله معاد افزایش پیدا کند تا یک تجربه شخصی از مسئله معاد داشته باشند.

کسی که جسمش در یک مکانی ثابت مانده باشد و به مرگی موقت مبتلا شده است ولی روحش به این طرف و آن طرف مشغول خوردن و آشامیدن و گردش است، مثلا وقتی در خواب غذا میخورد، واقعا لذت میبرد و این یک امر خیالی نیست.

فردی از شوق دیدار دوستش در خواب لذت میبرد و وقتی که از خواب بلند میشود، میبیند که از سر شوق حتی گریه کرده است و یا در عالم خواب تمام رنج‌های یک واقعه را تحمل میکند.

بنابراین خداوند متعال «خواب» را برای اینکه باور معاد برایمان آسان‌تر شود قرار داده است تا مبادا بیندیشیم تمام کارها بر عهده جسم ماست و در حقیقت جهان دیگری نیز هست و زمانی که انسان از دنیا میرود بدنش از بین میرود و روحش به برزخ منتقل میشود و در آنجا نیز لذت و دردی نیز خواهد بود.

* تعبیر خواب تا چه حدی قابل اعتنا است؟

ـ اصل علم تعبیر خواب یک علم الهی بوده و از هر کسی ساخته نیست، بلکه اولیای طراز اول میتوانند خواب‌های ما را دقیق تعبیر کنند البته یک سری قوانین و مقرراتی وجود دارد و علمایی هم که در سطح متوسط هستند، میتوانند نشانه‌هایی را نیز احتمال بدهند. 

* چه باید کرد تا خوابی را که دوست داریم ببینیم؟

ـ مردم خودشان را اسیر مسئله خواب و رؤیا نکنند، مثلا امام صادق(ع) این طور نبودند که صبح‌ها در خانه بنشینند و خواب مردم را تعبیر کنند؛ آنقدر مسئله در بیداری وجود دارد و به آنها توجه نمیشود که اصلا نوبت به مباحث عالم رؤیا نمیرسد.

اگر بخواهیم مسلمان خوبی باشیم باید به مسائلی که در بیداری از ما خواسته‌اند توجه کنیم و چندان خودمان را با رؤیاهایی که میبینیم مشغول نکنیم.

گاهی اوقات انسان آرزوها یا نگرانیهایش را در خواب میبیند که این اصلا تعبیر ندارد؛ گاهی به خاطر یک پرخوری و یا گرسنگی و یا بیماری، یک خواب ویژه‌ای میبیند که باز هم تعبیر ندارد.

خواب هم بخشی از وجود ماست اما از نظر شرعی حجیت ندارد و نمیتوان بر اساس آن احتجاج کرد اما خواب‌دیدن اولیای خدا با خواب خیلی از انسان‌های عادی فرق میکند.

یکی از فوائد رؤیا این است که مثلا کسی که دوست عزیزش را از دست داده است و رنجور و غمگین است به واسطه دیدن دوستش در خواب، قلبش تسکین پیدا میکند؛ بنابراین عالَم رؤیا یکی از نعمت‌های الهی است که خداوند به ما انسان‌ها داده است.

آیا با انجام عملی ناشایست یا ارتکاب گناهی در خواب، باید توبه کرد؟

ـ مرحوم آیت‌الله حائری، مؤسس حوزه علمیه قم گفته بود که اگر من در خواب هم نامحرمی را ببینم، چشمم را میبندم! زیرا آنقدر پرهیز از گناه برای ایشان ملکه شده بود که حتی در رؤیا هم چشمانش را میبست؛ اما اگر کسی در خواب گناهی را مرتکب شد، بر او حرجی نیست و مرتکب گناهی که عقوبت داشته باشد، نشده است.

* آیا مراجعه به کتاب‌های تعبیر خواب را پیشنهاد میکنید؟

ـ کتاب مناسبی در این زمینه موجود نیست. زیرا حتی کتاب «ابن سیرین» هم سندیت ندارد و نمیتوان آن را به این شخص نسبت داد.

ضمن اینکه معبّر یا تعبیرکننده باید با روحیات کسی که خواب دیده آشنا باشد و از طرفی پیشنهاد بنده این است که خواب را خوب تعبیر کنید، زیرا امید میآورد و امید، حقایق را به خوبی رقم میزند و خیرات را نازل میکند و اگر کسی خواب بدی را دیده است، صدقه بدهد زیرا صدقه‌دادن باعث دفع بلا می‌شود.

محمد‌حسین کلهر

انتهای پیام/ک

Article source: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900613001174

چراغ خواب

 

نتایج جستجو خواب
               
عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
     
خرید اینترنتی جدیدترین مجموعه آموزش کامل زبان انگلیسی در خواب - اورجینال خرید اینترنتی پکیج آموزش کامل زبان فرانسوی در خواب وسفر - اورجینال خرید اینترنتی آموزش زبان انگلیسی در خواب - جدید و دارای گارانتی - اورجینال خرید اینترنتی Sleep English - آموزش زبان در خواب - جدید و دارای گارانتی - اورجینال
     

آموزش زبان انگلیسی در خواب

باقابلیت تشخیص کلمات تلفظ شده توسط کاربر

آموزش زبان انگلیسی در خواب

Sleep English - آموزش زبان در خواب

               
عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
     
خرید اینترنتی آموزش زبان در خواب(دیگر یادگیری زبان انگلیسی دشوار نخواهدبود) - جدید و دارای گارانتی - اورجینال خرید اینترنتی آموزش زبان در خواب به کمک ضمیر ناخوداگاه - جدید و دارای گارانتی - اورجینال خرید اینترنتی آشنایی با عکاسی از اتاق خواب خرید اینترنتی هم استراحت کنید هم زبان یاد بگیرید(به کمک ضمیر ناخودآگاه درخواب انگلیسی بیاموزید!) - جدید و دارای گارانتی
     

آموزش زبان در خواب

آموزش زبان در خواب به کمک ضمیر ناخوداگاه

این دوره نحوه عکاسی از اتاق خواب را آموزش می دهد. در این آموزش تص...

به کمک ضمیر ناخودآگاه درخواب انگلیسی بیاموزید!

               
عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
     
خرید اینترنتی چراغ خواب موزیکال طرح ستاره Star Master – اصل – دارای گارانتی مرجوع خرید اینترنتی آموزش زبان در خواب به کمک ضمیر ناخوداگاه - جدید و دارای گارانتی - اورجینال خرید اینترنتی آموزش زبان در خواب(دیگر یادگیری زبان انگلیسی دشوار نخواهدبود) - جدید و دارای گارانتی - اورجینال خرید اینترنتی کیسه خواب آمریکایی – اصل – دارای گارانتی مرجوع
     

چراغ خواب موزیکال یک هدیه مناسب و یک دکور جدید چند منظوره

آموزش زبان در خواب به کمک ضمیر ناخوداگاه

آموزش زبان در خواب

کیسه خوابی آمریکایی با طراحی عالی جهت راحتی و نرم و سبک با loft بلند و ضد حساسیت

               
عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
     
خرید اینترنتی Sleep English - آموزش زبان در خواب - جدید و دارای گارانتی - اورجینال خرید اینترنتی آموزش زبان انگلیسی در خواب - جدید و دارای گارانتی - اورجینال خرید اینترنتی کاملترین مجموعه تعبیر خواب - جدید و دارای گارانتی - اورجینال خرید اینترنتی یادگیری زبان انگلیسی در خواب - جدید و دارای گارانتی - اورجینال
     

Sleep English - آموزش زبان در خواب

آموزش زبان انگلیسی در خواب

کاملترین مجموعه تعبیر خواب

تکنولوژی جدید ، یادگیری سریع

               
عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
     
خرید اینترنتی پکیج ایتالیایی درخواب - جدید و دارای گارانتی - اورجینال خرید اینترنتی بسته یادگیری زبان انگلیســـــــی درخواب - جدید و دارای گارانتی - اورجینال خرید اینترنتی آموزش زبان چینی درخواب - جدید و دارای گارانتی - اورجینال خرید اینترنتی آموزش زبان عربی درخواب - جدید و دارای گارانتی - اورجینال
     

همراه با گارانتی محصول

همراه باگارانتـــــی

همراه با گارانتی محصول

همراه با گارانتی محصول

               
عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
     
خرید اینترنتی Sleep English - آموزش زبان در خواب - جدید و کامل - اورجینال خرید اینترنتی آموزش زبان در خواب(دیگر یادگیری زبان انگلیسی دشوار نخواهدبود) - جدید و کامل - اورجینال خرید اینترنتی آموزش زبان در خواب به کمک ضمیر ناخوداگاه - جدید و کامل - اورجینال خرید اینترنتی هم استراحت کنید هم زبان یاد بگیرید(به کمک ضمیر ناخودآگاه درخواب انگلیسی بیاموزید!) - جدید و کامل - اورجینال
     

Sleep English - آموزش زبان در خواب

آموزش زبان در خواب

آموزش زبان در خواب به کمک ضمیر ناخوداگاه

به کمک ضمیر ناخودآگاه درخواب انگلیسی بیاموزید!

               
عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
     
خرید اینترنتی آموزش زبان انگلیسی در خواب و رویا - جدید و دارای گارانتی - اورجینال خرید اینترنتی Sleep English - آموزش زبان در خواب(یادگیری آسان زبان انگلیسی) - جدید و دارای گارانتی - اورجینال خرید اینترنتی آموزش زبان در خواب به کمک ضمیر ناخوداگاه - جدید و دارای گارانتی - اورجینال خرید اینترنتی ژورنال دکوراسیون داخلی ، اتاق بچه ، اتاق خواب ، آشپزخانه ، هتل و رستوران و پرده - جدید - اورجینال
     

توسط ضمیر نا خودآگاه

Sleep English - آموزش زبان در خواب

آموزش زبان در خواب

پنج حلقه Cd + یک Dvd
چهل مجله برتر دکوراسیون

               
عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
     
خرید اینترنتی عربی درخواب+Rosetta Stone Arabic - جدید و دارای گارانتی - اورجینال خرید اینترنتی عربی درخواب+Rosetta Stone Arabic - جدید و دارای گارانتی - اورجینال خرید اینترنتی روسی درخواب+Rosetta Stone Russian - جدید و دارای گارانتی - اورجینال خرید اینترنتی ژاپنی درخواب+Roseta Stone Japanese - جدید و دارای گارانتی - اورجینال
     

کاملترین تست های صوتی وتصویری جهت آموزش گرامر به صورت یادگیری

کاملترین تست های صوتی وتصویری جهت آموزش گرامر به صورت یادگیری

روسی درخواب وسفر210 درس 450 ساعت آموزش وبیش از8000تصویردر4سی دی

ژاپنی درخواب وسفر210درس،450ساعت آموزش بیش از8000تصویردر4 سی دی

               
عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
     
خرید اینترنتی ایتالیایی درخواب+Rosetta Stone Italian - جدید و دارای گارانتی - اورجینال خرید اینترنتی زبان آلمانی در خواب و سفر - جدید و دارای گارانتی - اورجینال خرید اینترنتی تعبیر خواب - جدید و دارای گارانتی - اورجینال خرید اینترنتی جدیدترین مجموعه آموزش کامل زبان انگلیسی در خواب - جدید و دارای گارانتی - اورجینال
     

ایتالیایی درخواب+Rosetta Stone Italian-یادگیری درخواب وسفر250درس450ساعت در4سی دی

یادگیری زبان آلمانی در خواب و سفر

خرید تعبیر خواب/اورجینال

آموزش زبان انگلیسی در خواب

               
عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
     
خرید اینترنتی پکیج آموزش کامل زبان فرانسوی در خواب وسفر - جدید و دارای گارانتی خرید اینترنتی آموزش زبان چینی درخواب - جدید و کامل - اورجینال خرید اینترنتی آموزش زبان عربی درخواب - جدید و کامل - اورجینال خرید اینترنتی بسته یادگیری زبان انگلیســـــــی درخواب - جدید و کامل - اورجینال
     

باقابلیت تشخیص کلمات تلفظ شده توسط کاربر

همراه با گارانتی محصول

همراه با گارانتی محصول

همراه باگارانتـــــی

     

  صفحه:

 
1 2 3 4

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code