3 چراغ در پلي استيشن 3 چيست؟ و چگونه آن را رفع كنيم

نوشته شده در موضوع تازه ها در 23 مه 2018

خرابي در كنسول هاي بازي و در كل وسايل الكتريكي معمولا يك امر بديهي است . اما در بعضي از كنسول ها مشكل شايعي وجود دارد كه بعد از گذشت چند سال از عمر كنسول اين مشكل ها پديدار شده و معمولا مدتي بعد راه حل هايي براي تعمير و رفع اشكال ارائه مي شود . مثلا مشكل بريك شدن PSP از مشكلاتي بود كه در سال هاي اول اگر براي كسي پيش مي آمد هيچ راه حلي نداشت و PSP بدون مصرف مي شد .

اما در كنسول 360‌ شركت Microsoft گل كاشت ! و در همان ماههاي اول آمار خرابي اين كنسول سر به فلك كشيد !

به همين خاطر در همان ماه هاي اول روش هايي هم براي تعمير مشكل 3 چراغ كنسول 360 ارائه شد . البته كساني كه امكان دسترسي به يكي از نمايندگي هاي اين كمپاني را داشتند مي توانستند از گارانتي 90 روزه كه خيلي هم مدت زمان كمي بود كنسول خود را تعويض يا تعمير كنند .

اگر قصد خريد كنسول 360 را داريد و اين مشكل شما را دو دل كرده مقاله ي زير را حتما بخوانيد :

راهنماي خريد كنسول Xbox 360 :

https://www.gooyait.com/1389/04/16/i-want-to-buy-xbox-360.html

در اين مقاله به بررسي راه كارهايي كه براي تعمير كنسول 360 ارائه شده مي پردازيم . ( توضيحات از نظر علمي كاملا سطحي و قابل درك براي عموم است . اما روش هاي ارائه شده كاملا تست شده و علمي است )

البته اين مشكل در سري هاي اخير اين كنسول 99% رفع شده و گزارش خرابي سري هاي آخر نرسيده . همچنين در حال حاضر عده ي زيادي به صورت تخصصي روي تعمير كنسول كار مي كنند . اما اگر شما از آن دسته افراد بد اقبالي هستيد كه كنسولتان 3 چراغ شده و مي خواهيد خودتان دست به كار شويد به خواندن مقاله ادامه دهيد در غير اين صورت به يكي از تعمير كاران متخصص مراجعه كنيد . همچنين گويا آي تي هيچ گونه مسئوليتي در قبال خساراتي كه به كنسولتان وارد كنيد ندارد .

چرا كنسول با مشكل مواجه مي شود ؟

اولين سوالي كه ممكن است براي هر كسي مطرح شود اين است كه اصلا چرا اين مشكل بوجود مي آيد ؟!

براي پاسخ به اين سوال بايد گفت كه اين مشكل شايد در ظاهر فقط 3 چراغ قرمز را به شما نشان دهد اما در باطن ماجرا قضاياي پيچيده تري وجود دارد . اما به طور كلي مي توان گفت كه مشكل اصلي از پردازنده هاي كنسول است .

به طور خيلي ساده و ابتداي بخواهم اين مشكل را توضيح بدهم : اگر به پايه هاي CPU ‌هاي Pin‌دار توجه كرده باشيد حتما ديده اين كه ارتباط پردازنده با مادربرد توسط اين Pin ‌ها صورت مي گيرد در كنسول 360 اين Pin ها به صورت توپي شكل هستند كه به آنها Ball ‌ مي گويند كيفيت اين پايه هاي رابط در كنسول 360 مخصوصا سري هاي اول پايين است و در كنار آن مشكلات ديگري هم در مهندسي و ساخت پردازنده ها وجود داشت كه البته همانطور كه بار ها گفتم در سري هاي جديد تقريبا تمام اين مشكلات حل شد.

اين پايه ها بعد از مدتي بر اثر گرماي زياد ذوب مي شوند و معمولا در سطح بين پردازنده و برد پخش يا حالت خود گرد بودن خود را از دست داده . به هين علت ارتباط سالم برقرار نمي شود و مشكل به صورت يك 3 چراغ به شما نشان داده مي شود.

تصويري از Solder ‌هاي سالم

و آسيب ديده:

يكي از دلايل مهمي كه باعث بروز اين مشكل در كنسول 360 مي شود ايكس هاي نگه دارنده ي سينك هاي پردازنده هاست .

همانطور كه مي دانيد گرما در شكل اجسام تاثير مي گذارد به همين دليل ايكس هاي نگه دارنده ي سينك هاي خنك كننده كمي حالت ارتجاعي خود را از دست داده و فشاري كه به سينك ها وارد مي كرده كم مي شود. پس در اين حالت انتقال گرما از پردازنده به سينك انجام نمي گيرد و همه چيز براي بالا رفتن دماي پردازنده در حد ذوب شدن Ball ‌ها فراهم مي شود از طرفي هم چون فشار روي پردازنده كم شده به راحتي ball هاي ذوب شده در سطح آن پخش و نتيجه هنگ كردن كنسول به عمل مي آيد .

نمونه اي از هنگ كردن كنسول :

(البته در اين حالت مشكل معمولا به GPU است )

منطق صحيح رفع اين مشكل !

از نظر منطقي بايد اين Ball ‌ها كه اتصال را برقرار مي كنند به سر جاي خود باز گردند. گرچه از كيفيت آنها كاسته شده و ديگر مثل قبل نخواهند بود كه دليل اصلي عمر محدود كنسول بعد از رفع مشكل است (‌از 3 ساعت تا 3 سال هم ممكن است مشكلي پيش نيايد ولي در اخر كنسول با يك 3 چراغ ديگر وداع مي گويد)

اما از نظر منطقي بايد اول دما را در حد ذوب بالا برد و با فشار مناسب دوباره Ball ها به شكل اوليه خود در سر جاي مناسب قرار مي گيرند . ( باز هم به صورت خيلي ساده توضيح داده شد ) به اين اتفاق Reball ‌ شدن مي گويند.

باز مشكل به همين جا ختم نمي شود و 3 چراغ قرمزي كه شما مي بينيد دلايل بسيار ديگري هم مي تواند داشته باشد .

اما توضيحات گفته شده در اكثر مشكلات وجود دارد.

پيدا كردن كد خطاي 3 چراغ قرمز

همانطور كه گفتم 3 چراغ قرمز دلايل مختلفي مي تواند داشته باشد . در بعضي موارد اين مشكل به راحتي قابل حل و در بعضي موارد هم اصلا راه حلي ندارد.

اما روشي كه امروزه براي پيدا كردن كد خطا در سراسر دنيا مورد استفاده قرار مي گيرد به اين صورت است :

هنگامي كه با خطاي 3 چراغ مواجه شديد.

1- دكمه ي Sync ‌( پيدا كردن دستگيره ها روي كنسول )‌ را نگه داريد

2- دكمه ي Eject ‌را بزنيد .تعداد چراغ هاي قرمز را طبق اعداد گفته شده يادداشت كنيد

3- دوباري اين كار را بكنيد

4- دوباره

5- و در آخر يك كد 4 رقمي بدست مي آوريد و اگر يكبار ديگر دكمه ي Eject ‌را بزنيد به حالت 3 چراغ بر مي گردد.


0001 energy supply problem
0002 Network Interface problem
0003 Power problem could be a PSU could be a GPU/CPU, somehow a console isn’t stealing purify energy from a energy supply.
0010 over heating
0011 over heating – If we are receiving this blunder after disassembling your console make certain to all 8 of a heatsync screws are tightened firmly to a board/heatsink holes.
0012 over heating
0013 over heating
0020 (Not nonetheless known, presumably overheating)
0021 DVD Drive Time out – Can be caused by problems with a firmware flash. This is also speculated to someday be caused by a problem with a southbridge chipset on a motherboard.
0022 GPU Error / GPU Overheating
0023 (not nonetheless known)

0101 (not nonetheless known)
0102 opposite blunder

0103 CPU Error/ CPU Overheating – see resolution for blunder 0102
0110 Memory Error / Memory Overheating – see resolution for blunder 0102

0200 (not nonetheless known)

1000 (not nonetheless known)
1001 (not nonetheless known)
1002 (not nonetheless known)
1003 Hard Drive Error… It could be a problem with a Hard Drive itself or a problem with a inner tie to a tough drive, Try stealing a tough expostulate and personification but it
1010 Hard Drive Error, Can be caused buy a hurtful or blank eProm.
1011 (not nonetheless known)
1012 (not nonetheless known)
1013 (not nonetheless known) presumably a dashboard refurbish error
1020 (not nonetheless known)
1021 (not nonetheless known)
1022 AV wire error… There is a problem with a AV cable, try regulating a opposite AV cable. (could also be a problem with a encoder chip)
1023 DVD expostulate not connected, bond DVD expostulate to boot
1030 (not nonetheless known)
1031 (not nonetheless known)
1032 (not nonetheless known)
1033 (not nonetheless known)

لينك منبع :

http://www.llamma.com/xbox360/repair/Xbox-360-error-codes.htm

ابتدا بهتر است كد مورد نظر را پيدا كنيد . و در صورتي كه هنوز نا شناخته يا مربوط به CPU يا GPU بود روش Xclamp را كه بعدا توضيح داده مي شود را انجام دهيد .

*روش هاي غير مطمئن :

اين روش ها قبل از ارائه شدن روش اصلي و منطقي X-clamp‌ براي تعمير كنسول ارائه شد. و در آينده دلايل منطقي كه چرا اين روش هاي غير مطمئن گاها به جواب مي رسيدند را هم توضيح مي دهم.

در ادامه به دو روش كه از همه معروف تر شدند اشاره مي كنيم . بقيه روش هاي ابداعي هم يا مشكل را برطرف نمي كردند (‌در موارد خيلي زياد )‌يا آنقدر غير منطقي بودند كه كمتر كسي به آنها توجه كرد.

– روش حوله ! Towel

اين روش جز اولين روش هايي بود كه براي تعمير كنسول ارائه شد .


روش كار آن خيلي ساده بود و شما فقط با پيچيدن حوله و بستن راه خروج هواي گرمي كه فن ها سعي مي كنند بيرون دهند باعث مي شديد كه دماي ‌پردازنده ها بالا رود و به خاطر فشاري كه توسط سينك ها بود عمل Reball ‌ تا حدودي ممكن بود اتفاق بي افتد .

اما اين روش اصلا منطقي نيست !

اولا گرم شدن بيش از حد داخل كنسول به قطعات ديگر هم آسيب هاي جدي وارد مي كرد . به دليل مشكلي كه براي X ها بوجود آمده و با اين كار به مشكل شل شدن آن ها بيشتر كمك كرديم بعد از مدت كوتاهي (از چند دقيقه تا چند روز )‌دوباره دستگاه به دچار 3 چراغ مي شد و با تكرار اين عمل اوضاع بدتر مي شد.

اين روش كاملا غير منطقي بود و استقبالي هم از آن نشد . چون بيشتر كساني را كه از باز كردن كنسول خود ترس داشتن را جذب مي كرد . و در كل روش مسخره اي بود.

-روش سشوار صنعتي Heat gun

اما اين روش در اوايل بروز مشكل 3 چراغ و قبل از ارائه ي راه حل X-clamp تنها روش موجود ومقبول بود .

در اين روش با برداشتن سينك و يك سشوار صنعتي كه دماي 100 تا 150 درجه توليد مي كند را مستقيما روي پردازنده ها مي گرفتند تا عمل ذوب شدن و Reball‌به صورت ناقص انجام مي شد.

اما همانطور كه متوجه شديد در اين روش المان فشار در نظر نگرفته شده بود پس يا در اكثر موارد پاسخ گو نبود يا بدليل اينكه دماي بالا به كل برد و قطعات هم مي رسيد مشكلات رفع نشدني ديگري در پي داشت و دركل متوسط عمر كنسول بعد از اين كار 2 ماه يا كمتر بود .

X-Clamp روشي منطقي و مطمئن

اما روش XClamping ‌ در لغت به معناي محكم كردن X‌هاست . كه منظور همان X‌هاي پشت برد . نگه دارنده ي سينك هاست .

در اين روش هر دو عامل فشار و گرما به صورت منطقي صورت مي گيرد كه بعد از انجام آن هم معمولا كنسول از چند ماه تا چند سال عمر مي كند . خودم يك مورد ديدم كه 3 سال با مراقبت هاي ويژه به خوبي و بدون مشكل كار كرد. اما تا به هر حال عمر دستگاه بي پايان و از چند سال بيشتر نمي شود.

همين روش X-clamp‌ راه هاي مختلفي دارد كه در اين مقاله به دو راه كه آسان تر و مطمئن تر است مي پردازيم.

راه اول:

ابتدا كنسول را به طور كامل بايد باز كنيد . و برد آن را بيرون بياوريد . ( در صورتي كه مي بينيد درانجام اين كار مشكل داريد بهتر است از ادامه ي كار دست بر داريد و كار را به يك تعمير كار متخصص بسپاريد)

تمامي اجزاي اضافي مانند فن را جدا كنيد .

حالا يك نما مثل زير از برد داريد .

برد را برگردانيد . X‌ را با استفاده از يك پيچ گوشتي كوچك باز كنيد . مراقب باشيد به برد صدمه وارد نكند .

در اين قسمت شما به چند واشر نياز داريد . واشر ها بايد فلزي و بسيار باريك باشند . همچنين در زير واشر هاي فلزي از واشر هاي پلاستيكي خيلي نازك هم براي جلوگيري از صدمه به برد مي توانيد استفاده كنيد .

اين كار را براي دو پردازنده ي CPU و GPU انجام دهيد .

در ضمن هر دو طرف برد هم از واشر ها استفاده كنيد . ( )

X ها را جا بي اندازيد . اگر متوجه شده باشيد در اين مر حله اين كار به سختي قابل انجام است ! پس با احتياط اين كار را بكنيد .

اين كار باعث مي شود تا فشار بيشتري توسط سينك ها وارد شود .

حالا كه فن هاي كنسول وصل نيستند وبقيه كار ها را انجام داديد كنسول را روشن كنيد و بگذاريد تا خود كنسول با ارور 2 چراغ به معنايOverheat ‌ يا گرم شدن بيش از حد خاموش شود .در اين لحظه برق كنسول قطع مي شود . و شما هم مي توانيد كنسول را خاموش كنيد .( . در ضمن وضعيت برق كنسول را از روي چراغ سبز و نارنجي كه روي آداپتور كنسول است تشخيص مي دهيد)

شايد اين كار به نظر عجيب باشد اما براي تامين گرماي لازم ذوب Ball ها و انجام Reball با توجه به فشار اضافه اي كه گفته شد مي تواند مشكل را رفع كند.

بعد از گذشت چند ساعت كه كنسول كاملا خنك شد مي توانيد فن ها را وصل كنسول را در جاي خود قرار دهيد . كانال هواي فن ها را بگذاريد و كنسول را روشن كنيد . به احتمال زياد اگر كار را از اول درست پيش برده باشيد و مشكل كنسول شما قابل حل باشد منوي 360 را خواهيد ديد و بعد از اين با كار هايي مثل اضافه كردن فن و مراقبت از كنسول عمر كنسول خود را رقم مي زنيد .

راه دوم :

روش ديگري كه براي انجام X-clamp‌ پيشنهاد مي كنم و اين روش به نظر من ارجه تر و مناسب تر از روش اول است .

همانند قبل كنسول را باز كنيد .

X ‌ها را هم جدا كنيد .

اما در اين روش شما به همان مقدار واشر از نوع پلاستيكي و فلزي نياز داريد علاوه بر اين ها شما به چند پيچ كوتاه با قطر مناسب نياز داريد .

4 پيچي كه روي سينكها وجود دارد را هم باز كنيد .

سپس واشر هاي پلاستيكي و فلزي را در دو طرف برد بگذاريد . (‌ توجه !‌ ضخامت هر دو واشر نبايد بيشتر از ضخامت پردازنده ها باشد بلكه حدود 1 ميليمتر كم تر باشد تا فشار لازم را وارد شود)

بوسيله ي پيچ هايي كه تهيه كرديد سينكها را به همراه واشر هايي كه روي برد گذاشتيد ببنديد.

در اين قسمت بايد توجه داشته باشيد كه تا چه حد پيچ ها را سفت كنيد . اگر بيش از حد سفت كنيد برد خميده مي شود و پردازنده هم اتصال كوتاه مي كند و اصلا كنسول روشن نمي شود ( به اين صورت كه يك لحظه روشن و فورا 2 چراغ مي دهد . برق كنسول هم قطع مي شود)

و اگر هم به اندازه ي كافي فشار وارد نشود عمل Reball به خوبي انجام نمي شود و به زودي با مشكل 3 چراغ مواجه مي شويد .

نكته ي ديگر هم اينجاست كه پيچها را نوبتي سفت كنيد اگر يكباره اين كار را بكنيد ارتفاع دوطرف متفاوت خواهد بود و عمل reball انجام نمي شود.

در آخر , حالا كه فن هاي كنسول وصل نيستند وبقيه كار ها را انجام داديد كنسول را روشن كنيد و بگذاريد تا خود كنسول با ارور 2 چراغ به معنايOverheat ‌ يا گرم شدن بيش از حد خاموش شود .در اين لحظه برق كنسول قطع مي شود . و شما هم مي توانيد كنسول را خاموش كنيد .

شايد اين كار به نظر عجيب باشد اما براي تامين گرماي لازم ذوب Ball ها و انجام Reball با توجه به فشار اضافه اي كه گفته شد مي تواند مشكل را رفع كند.

بعد از گذشت چند ساعت كه كنسول كاملا خنك شد مي توانيد فن ها را وصل كنسول را در جاي خود قرار دهيد . كانال هواي فن ها را بگذاريد و كنسول را روشن كنيد . به احتمال زياد اگر كار را از اول درست پيش برده باشيد و مشكل كنسول شما قابل حل باشد منوي 360 را خواهيد ديد و بعد از اين با كار هايي مثل اضافه كردن فن و مراقبت از كنسول عمر كنسول خود را رقم مي زنيد .

اما در آخر اين روش مي توانيد بگذاريد پيچ ها باقي بمانند . اين كار در عمر كنسول تاثير بسزايي دارد . چون همانطور كه گفته شد يكي از دلايل بروز 3 چراغ گرم شدن X ها و از دست دادن حالت ارتجاعي خود فشار روي پردازنده ها كم مي شود .

اما يقينا بخاطر پيچ هايي كه استفاده كرديد نمي توانيد برد را در قاب خود قرار دهيد . در اين جا پيشنهاد مي كنم بوسيله ي مته جاي پيچها را سوراخ كنيد و برد را جا بزنيد.

در ضمن حتما براي تان سوال شده كه ماده ي چسب مانندي كه زير سينك ها و روي پردازنده ها بود چيست ؟

اين ماده سيليكون نام دارد و انتقال دهنده ي خوب گرماييست شما مي توانيد اين ماده را براحتي از بازار تهيه كنيد .(‌داشتن اين ماده كمك بزرگي به انجام كار مي كند . در صورتي كه از اين ماده تهيه نكرديد مراقب باشيد سيليكون روي سينك ها و پردازنده پاك نشود )

خب كار تعمير به پايان رسيد . و اميد وارم كنسول شما به حالت قبل بازگشته باشد . شما مي توانيد با نصب فن هاي بيشتر احتمال بروز اين خطر را كاهش دهيد .

چرا 3 چراغ ! چگونه آن را رفع كنيم ؟

عكس1

خرابي در كنسول هاي بازي و در كل وسايل الكتريكي معمولا يك امر بديهي است . اما در بعضي از كنسول ها مشكل شايعي وجود دارد كه بعد از گذشت چند سال از عمر كنسول اين مشكل ها پديدار شده و معمولا مدتي بعد راه حل هايي براي تعمير و رفع اشكال ارائه مي شود . مثلا مشكل بريك شدن PSP از مشكلاتي بود كه در سال هاي اول اگر براي كسي پيش مي آمد هيچ راه حلي نداشت و PSP بدون مصرف مي شد .

اما در كنسول 360‌ شركت Microsoft گل كاشت ! و در همان ماههاي اول آمار خرابي اين كنسول سر به فلك كشيد !

عكس2

به همين خاطر در همان ماه هاي اول روش هايي هم براي تعمير مشكل 3 چراغ كنسول 360 ارائه شد . البته كساني كه امكان دسترسي به يكي از نمايندگي هاي اين كمپاني را داشتند مي توانستند از گارانتي 90 روزه كه خيلي هم مدت زمان كمي بود كنسول خود را تعويض يا تعمير كنند .

اگر قصد خريد كنسول 360 را داريد و اين مشكل شما را دو دل كرده مقاله ي زير را حتما بخوانيد :

راهنماي خريد كنسول Xbox 360 :

https://www.gooyait.com/1389/04/16/i-want-to-buy-xbox-360.html

در اين مقاله به بررسي راه كارهايي كه براي تعمير كنسول 360 ارائه شده مي پردازيم . ( توضيحات از نظر علمي كاملا سطحي و قابل درك براي عموم است . اما روش هاي ارائه شده كاملا تست شده و علمي است )

البته اين مشكل در سري هاي اخير اين كنسول 99% رفع شده و گزارش خرابي سري هاي آخر نرسيده . همچنين در حال حاضر عده ي زيادي به صورت تخصصي روي تعمير كنسول كار مي كنند . اما اگر شما از آن دسته افراد بد اقبالي هستيد كه كنسولتان 3 چراغ شده و مي خواهيد خودتان دست به كار شويد به خواندن مقاله ادامه دهيد در غير اين صورت به يكي از تعمير كاران متخصص مراجعه كنيد . همچنين گويا آي تي هيچ گونه مسئوليتي در قبال خساراتي كه به كنسولتان وارد كنيد ندارد .

چرا كنسول با مشكل مواجه مي شود ؟

اولين سوالي كه ممكن است براي هر كسي مطرح شود اين است كه اصلا چرا اين مشكل بوجود مي آيد ؟!

براي پاسخ به اين سوال بايد گفت كه اين مشكل شايد در ظاهر فقط 3 چراغ قرمز را به شما نشان دهد اما در باطن ماجرا قضاياي پيچيده تري وجود دارد . اما به طور كلي مي توان گفت كه مشكل اصلي از پردازنده هاي كنسول است .

به طور خيلي ساده و ابتداي بخواهم اين مشكل را توضيح بدهم : اگر به پايه هاي CPU ‌هاي Pin‌دار توجه كرده باشيد حتما ديده اين كه ارتباط پردازنده با مادربرد توسط اين Pin ‌ها صورت مي گيرد در كنسول 360 اين Pin ها به صورت توپي شكل هستند كه به آنها Ball ‌ مي گويند كيفيت اين پايه هاي رابط در كنسول 360 مخصوصا سري هاي اول پايين است و در كنار آن مشكلات ديگري هم در مهندسي و ساخت پردازنده ها وجود داشت كه البته همانطور كه بار ها گفتم در سري هاي جديد تقريبا تمام اين مشكلات حل شد.

عكس3

عكس3آ

اين پايه ها بعد از مدتي بر اثر گرماي زياد ذوب مي شوند و معمولا در سطح بين پردازنده و برد پخش يا حالت خود گرد بودن خود را از دست داده . به هين علت ارتباط سالم برقرار نمي شود و مشكل به صورت يك 3 چراغ به شما نشان داده مي شود.

تصويري از Solder ‌هاي سالم

عكس4

و آسيب ديده:

عكس4آ

يكي از دلايل مهمي كه باعث بروز اين مشكل در كنسول 360 مي شود ايكس هاي نگه دارنده ي سينك هاي پردازنده هاست .

عكس4ب

همانطور كه مي دانيد گرما در شكل اجسام تاثير مي گذارد به همين دليل ايكس هاي نگه دارنده ي سينك هاي خنك كننده كمي حالت ارتجاعي خود را از دست داده و فشاري كه به سينك ها وارد مي كرده كم مي شود. پس در اين حالت انتقال گرما از پردازنده به سينك انجام نمي گيرد و همه چيز براي بالا رفتن دماي پردازنده در حد ذوب شدن Ball ‌ها فراهم مي شود از طرفي هم چون فشار روي پردازنده كم شده به راحتي ball هاي ذوب شده در سطح آن پخش و نتيجه هنگ كردن كنسول به عمل مي آيد .

نمونه اي از هنگ كردن كنسول :

عكس5

عكس6

(البته در اين حالت مشكل معمولا به GPU است )

منطق صحيح رفع اين مشكل !

از نظر منطقي بايد اين Ball ‌ها كه اتصال را برقرار مي كنند به سر جاي خود باز گردند. گرچه از كيفيت آنها كاسته شده و ديگر مثل قبل نخواهند بود كه دليل اصلي عمر محدود كنسول بعد از رفع مشكل است (‌از 3 ساعت تا 3 سال هم ممكن است مشكلي پيش نيايد ولي در اخر كنسول با يك 3 چراغ ديگر وداع مي گويد)

اما از نظر منطقي بايد اول دما را در حد ذوب بالا برد و با فشار مناسب دوباره Ball ها به شكل اوليه خود در سر جاي مناسب قرار مي گيرند . ( باز هم به صورت خيلي ساده توضيح داده شد ) به اين اتفاق Reball ‌ شدن مي گويند.

عكس7

باز مشكل به همين جا ختم نمي شود و 3 چراغ قرمزي كه شما مي بينيد دلايل بسيار ديگري هم مي تواند داشته باشد .

اما توضيحات گفته شده در اكثر مشكلات وجود دارد.

پيدا كردن كد خطاي 3 چراغ قرمز

همانطور كه گفتم 3 چراغ قرمز دلايل مختلفي مي تواند داشته باشد . در بعضي موارد اين مشكل به راحتي قابل حل و در بعضي موارد هم اصلا راه حلي ندارد.

اما روشي كه امروزه براي پيدا كردن كد خطا در سراسر دنيا مورد استفاده قرار مي گيرد به اين صورت است :

هنگامي كه با خطاي 3 چراغ مواجه شديد.

1- دكمه ي Sync ‌( پيدا كردن دستگيره ها روي كنسول )‌ را نگه داريد

2- دكمه ي Eject ‌را بزنيد .تعداد چراغ هاي قرمز را طبق اعداد گفته شده يادداشت كنيد

3- دوباري اين كار را بكنيد

4- دوباره

5- و در آخر يك كد 4 رقمي بدست مي آوريد و اگر يكبار ديگر دكمه ي Eject ‌را بزنيد به حالت 3 چراغ بر مي گردد.

عكس8

عكس9


0001 energy supply problem
0002 Network Interface problem
0003 Power problem could be a PSU could be a GPU/CPU, somehow a console isn’t stealing purify energy from a energy supply.
0010 over heating
0011 over heating – If we are receiving this blunder after disassembling your console make certain to all 8 of a heatsync screws are tightened firmly to a board/heatsink holes.
0012 over heating
0013 over heating
0020 (Not nonetheless known, presumably overheating)
0021 DVD Drive Time out – Can be caused by problems with a firmware flash. This is also speculated to someday be caused by a problem with a southbridge chipset on a motherboard.
0022 GPU Error / GPU Overheating
0023 (not nonetheless known)

0101 (not nonetheless known)
0102 opposite blunder

0103 CPU Error/ CPU Overheating – see resolution for blunder 0102
0110 Memory Error / Memory Overheating – see resolution for blunder 0102

0200 (not nonetheless known)

1000 (not nonetheless known)
1001 (not nonetheless known)
1002 (not nonetheless known)
1003 Hard Drive Error… It could be a problem with a Hard Drive itself or a problem with a inner tie to a tough drive, Try stealing a tough expostulate and personification but it
1010 Hard Drive Error, Can be caused buy a hurtful or blank eProm.
1011 (not nonetheless known)
1012 (not nonetheless known)
1013 (not nonetheless known) presumably a dashboard refurbish error
1020 (not nonetheless known)
1021 (not nonetheless known)
1022 AV wire error… There is a problem with a AV cable, try regulating a opposite AV cable. (could also be a problem with a encoder chip)
1023 DVD expostulate not connected, bond DVD expostulate to boot
1030 (not nonetheless known)
1031 (not nonetheless known)
1032 (not nonetheless known)
1033 (not nonetheless known)

لينك منبع :

http://www.llamma.com/xbox360/repair/Xbox-360-error-codes.htm

ابتدا بهتر است كد مورد نظر را پيدا كنيد . و در صورتي كه هنوز نا شناخته يا مربوط به CPU يا GPU بود روش Xclamp را كه بعدا توضيح داده مي شود را انجام دهيد .

*روش هاي غير مطمئن :

اين روش ها قبل از ارائه شدن روش اصلي و منطقي X-clamp‌ براي تعمير كنسول ارائه شد. و در آينده دلايل منطقي كه چرا اين روش هاي غير مطمئن گاها به جواب مي رسيدند را هم توضيح مي دهم.

در ادامه به دو روش كه از همه معروف تر شدند اشاره مي كنيم . بقيه روش هاي ابداعي هم يا مشكل را برطرف نمي كردند (‌در موارد خيلي زياد )‌يا آنقدر غير منطقي بودند كه كمتر كسي به آنها توجه كرد.

– روش حوله ! Towel

عكس10

اين روش جز اولين روش هايي بود كه براي تعمير كنسول ارائه شد .

روش كار آن خيلي ساده بود و شما فقط با پيچيدن حوله و بستن راه خروج هواي گرمي كه فن ها سعي مي كنند بيرون دهند باعث مي شديد كه دماي ‌پردازنده ها بالا رود و به خاطر فشاري كه توسط سينك ها بود عمل Reball ‌ تا حدودي ممكن بود اتفاق بي افتد .

اما اين روش اصلا منطقي نيست !

اولا گرم شدن بيش از حد داخل كنسول به قطعات ديگر هم آسيب هاي جدي وارد مي كرد . به دليل مشكلي كه براي X ها بوجود آمده و با اين كار به مشكل شل شدن آن ها بيشتر كمك كرديم بعد از مدت كوتاهي (از چند دقيقه تا چند روز )‌دوباره دستگاه به دچار 3 چراغ مي شد و با تكرار اين عمل اوضاع بدتر مي شد.

اين روش كاملا غير منطقي بود و استقبالي هم از آن نشد . چون بيشتر كساني را كه از باز كردن كنسول خود ترس داشتن را جذب مي كرد . و در كل روش مسخره اي بود.

-روش سشوار صنعتي Heat gun

اما اين روش در اوايل بروز مشكل 3 چراغ و قبل از ارائه ي راه حل X-clamp تنها روش موجود ومقبول بود .

در اين روش با برداشتن سينك و يك سشوار صنعتي كه دماي 100 تا 150 درجه توليد مي كند را مستقيما روي پردازنده ها مي گرفتند تا عمل ذوب شدن و Reball‌به صورت ناقص انجام مي شد.

عكس11

اما همانطور كه متوجه شديد در اين روش المان فشار در نظر نگرفته شده بود پس يا در اكثر موارد پاسخ گو نبود يا بدليل اينكه دماي بالا به كل برد و قطعات هم مي رسيد مشكلات رفع نشدني ديگري در پي داشت و دركل متوسط عمر كنسول بعد از اين كار 2 ماه يا كمتر بود .

عكس12

X-Clamp روشي منطقي و مطمئن

اما روش XClamping ‌ در لغت به معناي محكم كردن X‌هاست . كه منظور همان X‌هاي پشت برد . نگه دارنده ي سينك هاست .

در اين روش هر دو عامل فشار و گرما به صورت منطقي صورت مي گيرد كه بعد از انجام آن هم معمولا كنسول از چند ماه تا چند سال عمر مي كند . خودم يك مورد ديدم كه 3 سال با مراقبت هاي ويژه به خوبي و بدون مشكل كار كرد. اما تا به هر حال عمر دستگاه بي پايان و از چند سال بيشتر نمي شود.

همين روش X-clamp‌ راه هاي مختلفي دارد كه در اين مقاله به دو راه كه آسان تر و مطمئن تر است مي پردازيم.

راه اول:

ابتدا كنسول را به طور كامل بايد باز كنيد . و برد آن را بيرون بياوريد . ( در صورتي كه مي بينيد درانجام اين كار مشكل داريد بهتر است از ادامه ي كار دست بر داريد و كار را به يك تعمير كار متخصص بسپاريد)

تمامي اجزاي اضافي مانند فن را جدا كنيد .

حالا يك نما مثل زير از برد داريد .

عكس13

برد را برگردانيد . X‌ را با استفاده از يك پيچ گوشتي كوچك باز كنيد . مراقب باشيد به برد صدمه وارد نكند .

عكس14

در اين قسمت شما به چند واشر نياز داريد . واشر ها بايد فلزي و بسيار باريك باشند . همچنين در زير واشر هاي فلزي از واشر هاي پلاستيكي خيلي نازك هم براي جلوگيري از صدمه به برد مي توانيد استفاده كنيد .

عكس15

اين كار را براي دو پردازنده ي CPU و GPU انجام دهيد .

در ضمن هر دو طرف برد هم از واشر ها استفاده كنيد . ( )

X ها را جا بي اندازيد . اگر متوجه شده باشيد در اين مر حله اين كار به سختي قابل انجام است ! پس با احتياط اين كار را بكنيد .

اين كار باعث مي شود تا فشار بيشتري توسط سينك ها وارد شود .

عكس15.1

حالا كه فن هاي كنسول وصل نيستند وبقيه كار ها را انجام داديد كنسول را روشن كنيد و بگذاريد تا خود كنسول با ارور 2 چراغ به معنايOverheat ‌ يا گرم شدن بيش از حد خاموش شود .در اين لحظه برق كنسول قطع مي شود . و شما هم مي توانيد كنسول را خاموش كنيد .( . در ضمن وضعيت برق كنسول را از روي چراغ سبز و نارنجي كه روي آداپتور كنسول است تشخيص مي دهيد)

عكس16

شايد اين كار به نظر عجيب باشد اما براي تامين گرماي لازم ذوب Ball ها و انجام Reball با توجه به فشار اضافه اي كه گفته شد مي تواند مشكل را رفع كند.

بعد از گذشت چند ساعت كه كنسول كاملا خنك شد مي توانيد فن ها را وصل كنسول را در جاي خود قرار دهيد . كانال هواي فن ها را بگذاريد و كنسول را روشن كنيد . به احتمال زياد اگر كار را از اول درست پيش برده باشيد و مشكل كنسول شما قابل حل باشد منوي 360 را خواهيد ديد و بعد از اين با كار هايي مثل اضافه كردن فن و مراقبت از كنسول عمر كنسول خود را رقم مي زنيد .

راه دوم :

روش ديگري كه براي انجام X-clamp‌ پيشنهاد مي كنم و اين روش به نظر من ارجه تر و مناسب تر از روش اول است .

همانند قبل كنسول را باز كنيد .

X ‌ها را هم جدا كنيد .

اما در اين روش شما به همان مقدار واشر از نوع پلاستيكي و فلزي نياز داريد علاوه بر اين ها شما به چند پيچ كوتاه با قطر مناسب نياز داريد .

4 پيچي كه روي سينكها وجود دارد را هم باز كنيد .

عكس20

سپس واشر هاي پلاستيكي و فلزي را در دو طرف برد بگذاريد . (‌ توجه !‌ ضخامت هر دو واشر نبايد بيشتر از ضخامت پردازنده ها باشد بلكه حدود 1 ميليمتر كم تر باشد تا فشار لازم را وارد شود)

بوسيله ي پيچ هايي كه تهيه كرديد سينكها را به همراه واشر هايي كه روي برد گذاشتيد ببنديد.

در اين قسمت بايد توجه داشته باشيد كه تا چه حد پيچ ها را سفت كنيد . اگر بيش از حد سفت كنيد برد خميده مي شود و پردازنده هم اتصال كوتاه مي كند و اصلا كنسول روشن نمي شود ( به اين صورت كه يك لحظه روشن و فورا 2 چراغ مي دهد . برق كنسول هم قطع مي شود)

و اگر هم به اندازه ي كافي فشار وارد نشود عمل Reball به خوبي انجام نمي شود و به زودي با مشكل 3 چراغ مواجه مي شويد .

عكس19

نكته ي ديگر هم اينجاست كه پيچها را نوبتي سفت كنيد اگر يكباره اين كار را بكنيد ارتفاع دوطرف متفاوت خواهد بود و عمل reball انجام نمي شود.

در آخر , حالا كه فن هاي كنسول وصل نيستند وبقيه كار ها را انجام داديد كنسول را روشن كنيد و بگذاريد تا خود كنسول با ارور 2 چراغ به معنايOverheat ‌ يا گرم شدن بيش از حد خاموش شود .در اين لحظه برق كنسول قطع مي شود . و شما هم مي توانيد كنسول را خاموش كنيد .

شايد اين كار به نظر عجيب باشد اما براي تامين گرماي لازم ذوب Ball ها و انجام Reball با توجه به فشار اضافه اي كه گفته شد مي تواند مشكل را رفع كند.

بعد از گذشت چند ساعت كه كنسول كاملا خنك شد مي توانيد فن ها را وصل كنسول را در جاي خود قرار دهيد . كانال هواي فن ها را بگذاريد و كنسول را روشن كنيد . به احتمال زياد اگر كار را از اول درست پيش برده باشيد و مشكل كنسول شما قابل حل باشد منوي 360 را خواهيد ديد و بعد از اين با كار هايي مثل اضافه كردن فن و مراقبت از كنسول عمر كنسول خود را رقم مي زنيد .

اما در آخر اين روش مي توانيد بگذاريد پيچ ها باقي بمانند . اين كار در عمر كنسول تاثير بسزايي دارد . چون همانطور كه گفته شد يكي از دلايل بروز 3 چراغ گرم شدن X ها و از دست دادن حالت ارتجاعي خود فشار روي پردازنده ها كم مي شود .

اما يقينا بخاطر پيچ هايي كه استفاده كرديد نمي توانيد برد را در قاب خود قرار دهيد . در اين جا پيشنهاد مي كنم بوسيله ي مته جاي پيچها را سوراخ كنيد و برد را جا بزنيد.

در ضمن حتما براي تان سوال شده كه ماده ي چسب مانندي كه زير سينك ها و روي پردازنده ها بود چيست ؟

عكس17

عكس18

اين ماده سيليكون نام دارد و انتقال دهنده ي خوب گرماييست شما مي توانيد اين ماده را براحتي از بازار تهيه كنيد .(‌داشتن اين ماده كمك بزرگي به انجام كار مي كند . در صورتي كه از اين ماده تهيه نكرديد مراقب باشيد سيليكون روي سينك ها و پردازنده پاك نشود )

خب كار تعمير به پايان رسيد . و اميد وارم كنسول شما به حالت قبل بازگشته باشد . شما مي توانيد با نصب فن هاي بيشتر احتمال بروز اين خطر را كاهش دهيد .

Article source: https://www.gooyait.com/1389/09/09/3-what-is-the-lamps-on-the-xbox-360-and-how-we-fix-it.html

چراغ خواب

 

نتایج جستجو خواب
               
عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
     
خرید اینترنتی جدیدترین مجموعه آموزش کامل زبان انگلیسی در خواب - اورجینال خرید اینترنتی پکیج آموزش کامل زبان فرانسوی در خواب وسفر - اورجینال خرید اینترنتی آموزش زبان انگلیسی در خواب - جدید و دارای گارانتی - اورجینال خرید اینترنتی Sleep English - آموزش زبان در خواب - جدید و دارای گارانتی - اورجینال
     

آموزش زبان انگلیسی در خواب

باقابلیت تشخیص کلمات تلفظ شده توسط کاربر

آموزش زبان انگلیسی در خواب

Sleep English - آموزش زبان در خواب

               
عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
     
خرید اینترنتی آموزش زبان در خواب(دیگر یادگیری زبان انگلیسی دشوار نخواهدبود) - جدید و دارای گارانتی - اورجینال خرید اینترنتی آموزش زبان در خواب به کمک ضمیر ناخوداگاه - جدید و دارای گارانتی - اورجینال خرید اینترنتی آشنایی با عکاسی از اتاق خواب خرید اینترنتی هم استراحت کنید هم زبان یاد بگیرید(به کمک ضمیر ناخودآگاه درخواب انگلیسی بیاموزید!) - جدید و دارای گارانتی
     

آموزش زبان در خواب

آموزش زبان در خواب به کمک ضمیر ناخوداگاه

این دوره نحوه عکاسی از اتاق خواب را آموزش می دهد. در این آموزش تص...

به کمک ضمیر ناخودآگاه درخواب انگلیسی بیاموزید!

               
عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
     
خرید اینترنتی چراغ خواب موزیکال طرح ستاره Star Master – اصل – دارای گارانتی مرجوع خرید اینترنتی آموزش زبان در خواب به کمک ضمیر ناخوداگاه - جدید و دارای گارانتی - اورجینال خرید اینترنتی آموزش زبان در خواب(دیگر یادگیری زبان انگلیسی دشوار نخواهدبود) - جدید و دارای گارانتی - اورجینال خرید اینترنتی کیسه خواب آمریکایی – اصل – دارای گارانتی مرجوع
     

چراغ خواب موزیکال یک هدیه مناسب و یک دکور جدید چند منظوره

آموزش زبان در خواب به کمک ضمیر ناخوداگاه

آموزش زبان در خواب

کیسه خوابی آمریکایی با طراحی عالی جهت راحتی و نرم و سبک با loft بلند و ضد حساسیت

               
عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
     
خرید اینترنتی Sleep English - آموزش زبان در خواب - جدید و دارای گارانتی - اورجینال خرید اینترنتی آموزش زبان انگلیسی در خواب - جدید و دارای گارانتی - اورجینال خرید اینترنتی کاملترین مجموعه تعبیر خواب - جدید و دارای گارانتی - اورجینال خرید اینترنتی یادگیری زبان انگلیسی در خواب - جدید و دارای گارانتی - اورجینال
     

Sleep English - آموزش زبان در خواب

آموزش زبان انگلیسی در خواب

کاملترین مجموعه تعبیر خواب

تکنولوژی جدید ، یادگیری سریع

               
عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
     
خرید اینترنتی پکیج ایتالیایی درخواب - جدید و دارای گارانتی - اورجینال خرید اینترنتی بسته یادگیری زبان انگلیســـــــی درخواب - جدید و دارای گارانتی - اورجینال خرید اینترنتی آموزش زبان چینی درخواب - جدید و دارای گارانتی - اورجینال خرید اینترنتی آموزش زبان عربی درخواب - جدید و دارای گارانتی - اورجینال
     

همراه با گارانتی محصول

همراه باگارانتـــــی

همراه با گارانتی محصول

همراه با گارانتی محصول

               
عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
     
خرید اینترنتی Sleep English - آموزش زبان در خواب - جدید و کامل - اورجینال خرید اینترنتی آموزش زبان در خواب(دیگر یادگیری زبان انگلیسی دشوار نخواهدبود) - جدید و کامل - اورجینال خرید اینترنتی آموزش زبان در خواب به کمک ضمیر ناخوداگاه - جدید و کامل - اورجینال خرید اینترنتی هم استراحت کنید هم زبان یاد بگیرید(به کمک ضمیر ناخودآگاه درخواب انگلیسی بیاموزید!) - جدید و کامل - اورجینال
     

Sleep English - آموزش زبان در خواب

آموزش زبان در خواب

آموزش زبان در خواب به کمک ضمیر ناخوداگاه

به کمک ضمیر ناخودآگاه درخواب انگلیسی بیاموزید!

               
عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
     
خرید اینترنتی آموزش زبان انگلیسی در خواب و رویا - جدید و دارای گارانتی - اورجینال خرید اینترنتی Sleep English - آموزش زبان در خواب(یادگیری آسان زبان انگلیسی) - جدید و دارای گارانتی - اورجینال خرید اینترنتی آموزش زبان در خواب به کمک ضمیر ناخوداگاه - جدید و دارای گارانتی - اورجینال خرید اینترنتی ژورنال دکوراسیون داخلی ، اتاق بچه ، اتاق خواب ، آشپزخانه ، هتل و رستوران و پرده - جدید - اورجینال
     

توسط ضمیر نا خودآگاه

Sleep English - آموزش زبان در خواب

آموزش زبان در خواب

پنج حلقه Cd + یک Dvd
چهل مجله برتر دکوراسیون

               
عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
     
خرید اینترنتی عربی درخواب+Rosetta Stone Arabic - جدید و دارای گارانتی - اورجینال خرید اینترنتی عربی درخواب+Rosetta Stone Arabic - جدید و دارای گارانتی - اورجینال خرید اینترنتی روسی درخواب+Rosetta Stone Russian - جدید و دارای گارانتی - اورجینال خرید اینترنتی ژاپنی درخواب+Roseta Stone Japanese - جدید و دارای گارانتی - اورجینال
     

کاملترین تست های صوتی وتصویری جهت آموزش گرامر به صورت یادگیری

کاملترین تست های صوتی وتصویری جهت آموزش گرامر به صورت یادگیری

روسی درخواب وسفر210 درس 450 ساعت آموزش وبیش از8000تصویردر4سی دی

ژاپنی درخواب وسفر210درس،450ساعت آموزش بیش از8000تصویردر4 سی دی

               
عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
     
خرید اینترنتی ایتالیایی درخواب+Rosetta Stone Italian - جدید و دارای گارانتی - اورجینال خرید اینترنتی زبان آلمانی در خواب و سفر - جدید و دارای گارانتی - اورجینال خرید اینترنتی تعبیر خواب - جدید و دارای گارانتی - اورجینال خرید اینترنتی جدیدترین مجموعه آموزش کامل زبان انگلیسی در خواب - جدید و دارای گارانتی - اورجینال
     

ایتالیایی درخواب+Rosetta Stone Italian-یادگیری درخواب وسفر250درس450ساعت در4سی دی

یادگیری زبان آلمانی در خواب و سفر

خرید تعبیر خواب/اورجینال

آموزش زبان انگلیسی در خواب

               
عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
     
خرید اینترنتی پکیج آموزش کامل زبان فرانسوی در خواب وسفر - جدید و دارای گارانتی خرید اینترنتی آموزش زبان چینی درخواب - جدید و کامل - اورجینال خرید اینترنتی آموزش زبان عربی درخواب - جدید و کامل - اورجینال خرید اینترنتی بسته یادگیری زبان انگلیســـــــی درخواب - جدید و کامل - اورجینال
     

باقابلیت تشخیص کلمات تلفظ شده توسط کاربر

همراه با گارانتی محصول

همراه با گارانتی محصول

همراه باگارانتـــــی

     

  صفحه:

 
1 2 3 4

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code